

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 58 pF |
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 5 µA |
| Power Rating | 600 W |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 2.62 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 40 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Max Output Current | 9.3 A |
| Peak Pulse Current | 9.3 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 51.1 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 44.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 40 V |
| Clamping Voltage | 64.5 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 9.3 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 44.4 V |
| Test Current | 1 mA |
| Max Breakdown Voltage | 51.1 V |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
Stock: 541
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19440
Ext.Price$0.19440
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19440 | $0.19440 |
| 10 | $0.17554 | $1.75540 |
| 50 | $0.15850 | $7.92500 |
| 100 | $0.14083 | $14.08300 |
| 500 | $0.12513 | $62.56500 |
| 1000 | $0.12141 | $121.41000 |
| 3000 | $0.11780 | $353.40000 |
| 5000 | $0.11250 | $562.50000 |
